Šiemet "Banga" švenčia 40-ies metų jubiliejų. Ta proga fkbanga.lt kalbina buvusį Gargždų futbolo klubo žaidėją, ilgametį trenerį, o dabar klubo vadovą Vaidą Liutiką. Pokalbis apie "Bangos" praeitį, dabartį ir ateitį.

Vaidas Liutikas Gargždų futbolo komandoje žaidė 1986, 1990-1991 metais, o nuo 1991 iki 2003 metų dirbo "Bangos" treneriu. Šiuo metu V.Liutikas - viešosios įstaigos "Gargždų futbolas" direktorius. Pokalbį pradėjome nuo to, kurioje pozicijoje buvo sunkiausia ...

"Bangoje" žaidėte, buvote jos treneris, dabar vadovaujate. Kada buvo sunkiausia?

Buvo sunku treneriu būti. Ypač, kai žaidėme aukščiausioje lygoje. Buvo sunkių momentų. Dabar turint tiek daug klubo dalininkų, visuomenės palaikymą, atrodo, jog dirbti vadovu nėra sunku. Tačiau pastaruoju metu klube planuojami dideli pasikeitimai, įgyvendinama daug mano idėjų .... Lengviausia aišku būti žaidėju.

Artimiausi mūsų kaimynai - Kretinga, Plungė, Telšiai, Tauragė - dar 1990-1991 metais buvo aukščiau nei Gargždų "Banga", tačiau kiek vėliau aukščiausioje pakopoje 7 sezonus žaidė būtent "Banga". Kas nulėmė Gargždų futbolo pakilimą praėjusio dešimtmečio pradžioje?

Kadaise dar studijuodamas antrame kurse Kūno kultūros institute vienam žmogui pasakiau, jog po kelerių metų, kai aš grįšiu į Gargždus, "Banga" žais aukščiausioje lygoje. Taip ir įvyko. Kai tapau treneriu, mes per tris sezonus patekome į aukščiausią lygą. Tada susiklostė tinkamas aplinkybių derinys - nutrūko Tarybų Sąjungos pirmenybės, griuvo Panevėžio sporto mokykla, į Gargždus grįžo tokie futbolininkai kaip Vaidas Žutautas, Rimvydas Martinaitis ir kiti. Aišku, tuo metu reikėjo juos visus suburti. Tačiau tam tikra prasme tai buvo ir lengva - visi norėjo žaisti. Padėjo ir Klaipėdos rajono savivaldybė. "Bangai" kylant aukštyn savivaldybės skiriamos lėšos didėjo.
Kituose miestuose nebuvo tokių entuziastų kaip Gargžduose. Darbas tikrai ne už pinigus. Rungtynės vyksta savaitgaliais - aukojama daug laisvo laiko, kuris turėtų būti skiriamas šeimai.
Po kurio laiko panašių entuziastų atsirado Šilutėje. Jiems "Banga" buvo pavyzdys. Tik jie šiuo metu turi ne savo komandą - "Šilutė" greičiau "Kauno" palydovai. Galėjo ir pas mus taip būti. Galėjome tapti, pavyzdžiui, Klaipėdos "Atlanto" dublerių komanda.

Kas lėmė tokį staigų "Bangos" nuosmukį 2000-2001 metais? Pristigom pinigų ar talentų? O gal varžovai judėjo pirmyn sparčiau nei mes?

Atėjo toks momentas, kai užaugę jaunieji "Bangos" žaidėjai išvažiavo į kitus klubus, nes Gargžduose pristigo lėšų jiems išlaikyti. Sumažėjo savivaldybės skiriamos dotacijos. Pradėta kalbėti apie tapimą "Atlanto" dubleriais. Aš to nenorėjau ir tai buvo viena iš mano pasitraukimo iš "Bangos" priežasčių. Kad taip neįvyktų, buvo įkurtas "GMT-83" klubas. Kiekvienas miestas turi turėti savo komandą, o ne būti po kažkieno padu.

Ką maloniausia prisiminti iš "auksinio" laikotarpio?

Kaip treneriui maloniausia prisiminti 1998-1999 metų sezoną, kai mes pakilome į 7-ą vietą, nors pranašavo, jog iškrisime iš aukščiausios lygos. Tada iškovojome įspūdingas pergales - sutrukdėm "Kaunui" tapti čempionu, įveikėme "Atlantą", kitas pajėgias komandas. Aišku, buvo malonus ir išėjimas į aukščiausią lygą 1994 metais.
Malonu, jog "Banga" visada žaidė futbolo aikštėje, nors tuo metu kai kurie kiti klubai spręsdavo rungtynių likimą ir už aikštės ribų. Nebuvo nei vienų rungtynių, kurias "Banga" praloštų sąmoningai.
Buvo daugybė įdomių žaidėjų, asmenybių, kokių šiandien pasigendu. Jiems buvo garbė žaisti už Gargždus, nors patys būdavo ir iš kitų miestų.

Dabartinis Gargždų futbolo atgimimas vėl žadina aistruolių viltis išvysti mūsų miesto komandą tarp stipriausių Lietuvos ekipų. Ar iškovoti kelialapį į A lygą įvykdoma užduotis naujajai "Bangai"?

Tai mano svajonė. Tačiau, kad ji taptų realybe, reikia daug dirbti, vien svajoti nepakanka. Reikia tinkamų sąlygų, bazių, lėšų, reikia turėti klubo struktūrą, kurią dabar ir kuriame. Vaikai turi augti klube, matyti pagrindinę komandą kaip pavyzdį. Kiekvienais metais pagrindinę komandą iš įvairių amžiaus grupių turėtų papildyti po 2-3 žaidėjus. Vien legionieriais, kaip daro kai kurie kiti klubai, stabilios komandos nesukursi. Išauginus jaunus žaidėjus, reiktų juo išlaikyti bent iki 23 metų. Suteikti jiems geras sąlygas treniruotis ir žaisti, kad jų už grašius nenupirktų "Kaunas", "Atlantas" ar kuris kitas klubas. Tiesiai iš Gargždų jie turėtų išvykti į gerus Europos klubus. Jeigu situacija taip susiklostytų, tai tada klubas turi šansų ne tik patekti į A lygą, bet ir joje išsilaikyti.
Džiaugiuosi, jog dabar yra labai daug entuziastų, rėmėjų - žmonių, kurie padeda įgyvendinti geras idėjas. Yra postūmis iš apačios - judėti, kovoti. Futbolas žaidžiamas dėl žiūrovų.

Ir baigiant, jei būtų galima sudaryti "svajonių vienuolikę" iš įvairiu laikotarpiu "Bangoje" žaidusių futbolininkų, ką į ją įtrauktumėte?

Vartuose, be abejo, būtų Vaidas Žutautas. Gynybos grandyje - Rimvydas Martinaitis, Saulius Jokumaitis, Darius Žutautas ir Giedrius Žutautas. Saugai - Raimondas Žutautas, Tomas Tamošauskas, Mindaugas Vijeikis ir Kęstutis Nazarovas. Labai ryškių puolėjų "Bangoje" neturėjome. Pasirinkčiau anksti iš futbolo pasitraukusį, bet sužaidusį įspūdingų rungtynių Modestą Žvilauską. Taip pat įdomų puolėją Genadijų Samsonik. Yra daugybė "Bangoje" žaidusių futbolininkų, kuriuos, jei neįtraukti į pagrindinę sudėtį, tai turėti kaip pamainą - būtų nuostabu.

Dėkojame už pokalbį.

Kalbėjosi Remigijus Riekašius

I LYGA
MA LYGA
   Komanda R +:- T
1  Palangos Palanga 28 64:36 61
2  Gargždų Banga 28 58:26 59
3  Vilniaus Vytis 28 51:28 54
4  Alytaus Dainava 28 57:27 52
5  Telšių Džiugas 28 56:35 50
6  Klaipėdos Koralas 28 50:43 46
7  Kėdainių Nevėžis 28 41:28 45
8  Kauno Stumbras B 28 46:30 39
9  Pakruojo Pakruojis 28 40:46 39
10  Panevėžio Panevėžys 28 45:44 37
11  Trakų Trakai B 28 37:44 33
12  Šilutės Šilutė 28 36:63 27
13  Tauragės Tauras 28 34:60 22
14  Vilniaus Žalgiris B 28 39:65 18
15  Utenos Utenis B 28 22:101 10
detali lentelė